Tarih Dizileri Sevilirken Aynı İlgiyi Tarih Dersleri Neden Görmez

Tarih Dizileri Sevilirken Aynı İlgiyi  Tarih Dersleri Neden Görmez

Cüneyt Günay

Tarih:2017-03-24 / Hit:13618

Dünya üzerinde Birleşmiş Milletlere üye olan olmayan ortalama 206 devlet kabul edilmektedir. Bu devletler incelendiğinde bir çoğunun geçmişi II. Dünya Savaşı sonrası ve yakınına dayanmaktadır. Bunlar içerisinde 240 yıllık geçmişi olan ABD bile eski bir devlet sayılamaz. Ancak kökü derin olmasa da ve bizdeki gibi onlarca destanı olmamasına rağmen tarihini sevdirmek için Hollywood’a yüksek bütçelerle filmler yaptırdığına ve bunu dünyaya yaydığını biliyoruz. Rambo Afganistan’da Sovyetlerle çarpışırken filmi izleyenlerde ister istemez bir Amerikalı’nın duygularına şahit oldu.

Demek ki tarih sevgisi oldukça önemli. Günümüzde Dirilişle başlayan ve Payitaht Abdülhamid’le devam eden çekim kalitesi ve senaryosu son derece iyi olan diziler millet olarak tarihimize ilgilimizi olumlu anlamda arttırdı. Dizi izlerken kafasında börk ve kılıçla dizi izleyen bir çok seyirciye sosyal medyada rastladık.

Peki tarih sevgisini ve doğru tarih anlayışını sadece dizilerle mi kazanacağız. Tarih dizileri sevilirken tarih dersleri neden aynı ilgiyi görmemekte sorusunu öğretmeninden üniversitedeki hocasına,milli eğitim yetkililerine kadar kendimize sormalı ve cevabı üzerinde düşünmeliyiz. Tarih öğretimi ile ilgili bir çok yol ve yöntem var ancak bunlar içerisinde olmazsa olmaz hocanın uslubü olayları hikayeleştirerek verebilme kabiliyetidir.

Matematik,Fizik,coğrafya gibi dersleri birçok formülle veya yolla öğrencilere öğretebilirsiniz ama tarihi vermek çok farklı bir durum. Öncelikle öğretmen çok iyi bir hikaye anlatıcısı olmalı eğer değilse öğrencinin tarihi sevmesi zor. Aslında dizilerde de aynı şey var. Dizilere ilgi varsa iyi bir senaryo ve anlatım olduğundan var.

 

İyi bir hikaye anlatıcısı olmak aslında sadece tarih için değil Türkçe ve sınıf öğretmeni gibi bazı branşlar içinde son derece önemli. Öğrenci öğretmenini dinlediğinde mesela konu İstanbul’un fethiyse kendini surların önünde hissetmeli, top seslerini ve atların kişnemelerini kulağında duymalı kah duygulanmalı kah coşmalıdır. Böyle olursa tarih dersine ilgi oluşacak bir sonraki dersi Diriliş gibi, Payitaht Abdulhamid gibi iple çekecektir.

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

Osmanlı Padişahlarının Türbeleri

  Altı asır boyunca 3 kıtada adaletle hüküm süren Osmanlı Devleti, dünyanın en uzun süren imparatorluklarından biriydi. Altı asır hüküm süren Osmanlı Devleti’ni...

7'den 70'e Vatanımı Seviyorum Diyen Herkesi İlgilendiren Bir Mesele

Birkaç gün önce Alman hükümeti Türk Silahlı Kuvvetleri'nin elindeki Leopard tanklarının modernizasyonu projesini askıya aldığını açıkladı. Gerekçe olarak Reuters ha...

Ehemmi mühimme tercih etmek

Atalarımızın kullandığı “ Ehemmi mühimme tercih etmek” diye tabir edilen çok önemli bir prensip var. Biraz açacak olursak mühim önemli demektir,ehem en önemli demek...
Tüm Yazıları