Youtube Video

Rengarenk evleriyle Fatih fotoğraf tutkunlarının ilgi odağı

Rengarenk evleriyle Fatih fotoğraf tutkunlarının ilgi odağı

Tarih:2023-01-25 / Hit:410

 

Fatih Belediyesi tarafından ilçenin 6 farklı noktasında yürütülen kentsel tasarım uygulamaları ve cephe rehabilitasyon çalışmaları ile Fatih, eşsiz bir görüntüye kavuşmaya devam ediyor.

 

Haliç’te 350 Cephe Rengârenk!

Eşsiz tarihe sahip Balat Semti’nde kent estetiğinin sağlanması amacıyla sahil aksında bulunan 350 yapının cepheleri görsel bir bütünlük oluşturacak şekilde, KUDEB denetiminde yenileniyor. 250 tane cephede tamamlanan yenileme çalışmaları, kalan binalarda sürüyor.

Lonca’da 400 Yapıda Çalışmalar Devam Ediyor

Yaklaşık 500 yıllık geçmişiyle eski İstanbul mahallelerinin en güzel örneklerinden biri olan Lonca'da sürdürülen cephe yenileme projesinde 230 binada çalışmalar tamamlandı. 170 binada devam eden proje ile Fatih güzelleşmeye ve renklenmeye devam ediyor.

Kiremit Caddesi’nde 56 Binada Çalışmalar Tamamlandı

Fatih Belediyesi’nin ilçede yürüttüğü cephe rehabilitasyon çalışmalarına eşsiz Balat Semti’ndeki Kiremit Caddesi de dâhil edildi. Cadde üzerindeki 102 binada başlatılan ve 56 tanesinde çalışmaların tamamlandığı proje ile cepheler rengârenk bir görüntüye kavuşuyor.

Küçükmustafapaşa 300 Binanın Yenilenmesiyle Renkleniyor

Küçükmustafapaşa Bölgesi'nde 15 sokak ve 300 binayı kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek Kentsel Tasarım Cephe Rehabilitasyon Projesi ile binaların cephelerindeki klima ünitelerinin seperatör ile gizlenmesi, kabloların kanallara alınması, çanak antenlerin taşınması ve cephelerin boyanıp temiz bir görüntü elde edilmesi amaçlanarak 45 yapının basit bakım onarım çalışmaları tamamlandı.

Zeyrek’te 11 Sivil Mimarlık Örneği Yapı Titizlikle Yenileniyor

Zeyrek Bölgesi’ndeki sivil mimarlık örneği 11 yapıda basit bakım ve onarım işlemleri büyük bir titizlikle sürdürülüyor. 5 yapıdaki çalışmaların tamamlandığı projede, kalan yapıların çalışmalarına devam ediliyor.

Cephe Rehabilitasyon Çalışmaları

Fatih’in ekonomik ve sosyal canlılığını da destekleyen kentsel tasarım ve cephe rehabilitasyon projeleri ile yapıların; taşıyıcı karkasları, çatıları, cephe kaplamaları, kapı ve pencereleri aslına uygun olarak yenileniyor. Cepheler niteliksiz eklerinden arındırılıyor ve cephede bulunan kablolar bir kanal içerisine alınarak klima dış üniteleri belirli bir düzene getiriliyor. Çanak antenlerin bina çatılarına aktarılmasının ardından yapılar, geleneksel mimariye ve dokuya uygun renklere boyanıyor.

 

YORUM YAZ
Son Eklenen Yazılar

Ben ki hakanlar hakanı, sen ki Fransa vilayeti kralı Fransuva'sın

Kanuni Sultan Süleyman’ın Fransa Kralı Fransuva’ya gönderdiği mektuplar, Fransa Ulusal Kütüphanesi’nin en nadide eserleri arasında yer alıyor. Fransızların &quo...

Rengarenk evleriyle Fatih fotoğraf tutkunlarının ilgi odağı

  Fatih Belediyesi tarafından ilçenin 6 farklı noktasında yürütülen kentsel tasarım uygulamaları ve cephe rehabilitasyon çalışmaları ile Fatih, eşsiz bir görünt...

Yavuz Sultan Selim’in Ridaniye Savaşı’nda muhteşem planı

Selim Han son derece dikkatli hareket ediyor, düşmanın plan ve projelerinden günü gününe haberler almaya çalışıyordu. Nitekim 17 Ocak'ta Kahire'ye yakın Salihiye ka...