600 Yıllık Erguvan Bayramı Geleneği İhya Edildi

600 Yıllık Erguvan Bayramı Geleneği İhya Edildi

Tarih:2022-05-07 / Hit:160

Bursa'da, baharı müjdeleyen, bereket, huzur ve kardeşliğin sembolü kabul edilen Erguvan Bayramı kapsamında 3 gün sürecek etkinlikler başladı.

Yıldırım Belediyesince düzenlenen etkinlikler kapsamında ilçede bulunan Emir Sultan Türbesi ziyaret edildi.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz Emir Sultan'ı Emir Sultan yapan ve bugünlere taşıyan değerin, şehrin mimarisinden ziyade gönüllerinin mimarı olmasından kaynaklandığını dile getirdi.

Bursa'da yıllar önce düzenlenen etkinliklerde Anadolu, Rumeli ve gönül coğrafyalarının birçok köşesinden gelen dervişlerle hasbihal edildiğini, halkın o günkü sorunlarına çözümler aranarak ilmi sohbetlerin gerçekleştirildiğini aktaran Yılmaz, "Yıldırım Belediyesi olarak aynı geleneği sürdürmek, medeniyetimizin tarihin derinliklerinde olan bu köklerinden istifade ederek yeni yaprakların oluşumuna katkı sağlamak, birlik ve beraberliğimize katkı sunmak adına Erguvan Bayramı etkinliklerini yeniden düzenlemeye karar verdik." dedi.

 

 

 

 

Etkinliklerin birinci gününde, manevi huzurunda bulunduğumuz Emir Sultan Hazretleri'ni Anma ve Erguvan Faslı Programı ile Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz ve Dursun Ali Erzincanlı’nı "İslamın yayılması ve yansımasında mutasavvıflar" sohbeti gerçekleştirildi. İkinci gününde “Emirsultan ve Erguvan Faslı” bölümünde Prof.Dr. Hüseyin Algül, Prof.Dr. Mustafa Kara ve Dr. Baki Efe katılım sağlayacak. Program 8 Mayıs Pazar günü son bulacak.

 

 

 

Kentte baharı müjdeleyen, bereket, huzur ve kardeşliğin sembolü kabul edilen Erguvan Bayramı'nda, 8 Mayıs'a kadar stant etkinlikleri, erguvan sohbetleri, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve konserlere yer verilecek.

Haber Anadolu Ajansı

 

YORUM YAZ
Son Eklenen Yazılar

Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı

''Çanakkale içinde aynalı çarşı/Ana ben gidiyom düşmana karşı, of, gençliğim eyvah" dizeleriyle başlayan "Çanakkale Türküsü"yle dilden dile dolaşan y...

Keçe Sanatı'nı Yıldırım Belediyesi Bursa'da Yaşatıyor.

Keçe sanatı: Dokusuz bir tekstil malzemesi/ürünü olan keçe, koyun yapağılarının ve keçi kıllarının dövülmesiyle elde edilen kadim bir ürün. Konargöçer hayat sür...

Bursa'ya Tarihi Hizmet

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kentin geleceğine damga vuracak Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi alanında kalan son bina olan alışve...